Bedste campingpladser i Danmark

Bedste campingpladser i Danmark

januar 23, 2021 0 Af Martin Fisker

Camping er en populær ferieform for børnefamilier. En campingferie giver mulighed for at være tæt på naturen med fine forhold, på de mange gode campingpladser i Danmark. I denne artikel har vi samlet en liste over de bedste campingpladser i Danmark ud fra vurderinger fra 3 af de største guides – ADAC, Tripadvisor og Trustpilot.

I denne vurdering af campingpladser kan du finde..

  • Liste med de 20 bedste campingpladser
  • Vurderingen bag udvælgelsen til top 20 bedste campingpladser
  • Kort info om hver af de 20 campingpladser med adresse, standpladser m.m

LÆS OGSÅ: Pakkeliste til telttur

5 stjernede campingpladser

Vi ved at der er forskellige måder campister i Danmark vurderer de bedste campingpladser og at mange har deres egne favoritter. For nogle familier er det naturen der er i centrum og for andre er det faciliteter der er fokus på. Derfor vil de fleste campister have deres helt eget syn på hvilke campingpladser der er de bedste i Danmark.

Med denne kåring af den bedste campingplads, har vi forsøgt at være objektive. Det har vi gjort ved ikke at inddrage vores egne holdningninger, men udelukkende har kigget på kendte og anerkendte vurderinger af den enkelte campingplads.

Hos Ferie og Børn har vi benyttet ADAC, Tripadvisor og Trustpilot til at fastlægge den enkelte campingplads’ placering på listen.
Her er det tydeligt at ikke alle 5 stjernede campingpladser vurderes til at være 5 stjerner værd af deres gæster.

Tjek listen og se om du er enig :)?

Liste med bedste campingpladser i Danmark

Herunder finder du en nummereret liste, samt en oversigt over de vurderinger der ligger til grund for den enkelte campingplads placering på listen.

  1. Hvidbjerg Strand Feriepark
  2. Camping Aabo
  3. Jesperhus Camping
  4. Lærkelunden Camping
  5. Henne Strand Camping & Resort
  6. Jambo Feriepark
  7. Feddet Strand Resort
  8. Skiveren Camping
  9. Camping Gammelbro
  10. Hasmark Strand Camping
  11. Camp Hverringe
  12. Terrassen Camping
  13. Grenaa Strand Camping
  14. Bøsøre Strand Feriepark
  15. Sannes Familiecamping
  16. Emmerbølle Strand Camping
  17. Frederikshavn Nordstrand Camping
  18. Drejby Strandcamping
  19. CampOne Bøjden Strand
  20. Kattegat Strand Camping

Bedste campingpladser i Danmark – Vurdering

Herunder har vi samlet vurderingerne af de bedste campingpladser i Danmark. Campingpladserne er vurderet fra 1 til 5 stjerner, hvor 5 stjerner er den maksimale score og 1 stjerne er den laveste.

CampingpladsADACTripadvisorTrustpilotGENNEMSNIT
Hvidbjerg Strand Feriepark54.53.34.3
Camping Aabo4.54.53.84.3
Jesperhus Camping4.54.04.04.2
Lærkelunden Camping4.04.54.04.2
Henne Strand Camping & Resort4.54.53.34.1
Jambo Feriepark4.54.03.84.1
Feddet Strand Resort54.02.94
Skiveren Camping4.54.53.0*4
Camping Gammelbro4.54.03.44.0
Hasmark Strand Camping4.54.03.23.9
Camp Hverringe4.54.52.63.9
Terrassen Camping4.04.53.23.9
Grenaa Strand Camping4.04.03.33.8
Bøsøre Strand Feriepark4.54.02.53.7
Sannes Familiecamping4.04.52.73.7
Emmerbølle Strand Camping4.53.53.0*3.7
Frederikshavn Nordstrand Camping4.04.03.0*3.7
Drejby Strandcamping4.04.03.0*3.7
CampOne Bøjden Strand4.53.52.83.6
Kattegat Strand Camping4.53.52.53.5
Navn på campingpladsADAC stjerner fra 1 til 5Tripadvisor stjerner fra 1 til 5Trustpilot stjerner fra 1 til 5Gennemsnit af de 3 siders vurderinger
Bedste Campingpladser i Danmark

* Hvis der ikke er nogen (eller for få) anmeldelser registreret, tildeler vi campingpladsen er middelscore på 3 stjerner.

Kort info om de bedste campingpladser i Danmark


1. Hvidbjerg Strand Feriepark

Landsdel:VestJylland
Adresse:Hvidbjerg Strandvej 27, 6857 Blåvand
Standpladser:680
Leje af hytter o.l.:132
Info om Hvisbjerg Strand FeriePark

2. Camping Aabo

Landsdel:NordJylland
Adresse:Åbovej 18, 9881 Bindslev
Standpladser:220
Leje af hytter o.l.:18
Info om Camping Aabo

3. Jesperhus Camping

Landsdel:Mors, NordJylland
Adresse:Legindvej 30, 7900 Nykøbing Mors
Standpladser:545
Leje af hytter o.l.:249
Info om Jesperhus Camping

4. Lærkelunden Camping

Landsdel:Sønderjylland
Adresse:Nederbyvej 25, 6300 Gråsten
Standpladser:215
Leje af hytter o.l.:22
Info om Lærkelunden Camping

5. Henne Strand Camping & Resort

Landsdel:VestJylland
Adresse:Strandvejen 418, 6854 Henne
Standpladser:184
Leje af hytter o.l.:23
Info om Henne Strand Camping & Resort

6. Jambo Feriepark

Landsdel:Nordjylland
Adresse:Solvejen 60, 9493 Saltum
Standpladser:354
Leje af hytter o.l.:25
Info om Jambo Feriepark

7. Feddet Strand Resort

Landsdel:Sydsjælland
Adresse:Feddet 12, 4640 Faxe
Standpladser:350
Leje af hytter o.l.:57
Info om Feddet Strand Resort

8. Skiveren Camping

Landsdel:Nordjylland
Adresse:Niels Skiverens Vej 5-7, 9982 Ålbæk
Standpladser:496
Leje af hytter o.l.:33
Info om Skiveren Camping

9. Camping Gammelbro

Landsdel:Sønderjylland
Adresse:Gammelbrovej 70, 6100 Haderslev
Standpladser:500
Leje af hytter o.l.:34
Info om Camping Gammelbro

10. Hasmark Strand Camping

Landsdel:Fyn
Adresse:Hasmark Strand, Strandvejen 205, 5450 Otterup
Standpladser:350
Leje af hytter o.l.:29
Info om Hasmark Strand Camping

11. Camp Hverringe

Landsdel:Fyn
Adresse:Blæsenborgvej 200, 5380 Dalby
Standpladser:325
Leje af hytter o.l.:28
Info om Camp Hverringe

12. Terrassen Camping

Landsdel:Midtjylland
Adresse:Himmelbjergvej 9A, 8600 Silkeborg
Standpladser:200
Leje af hytter o.l.:26
Info om Terrassen Camping

13. Grenaa Strand Camping

Landsdel:Djursland
Adresse:Fuglsangvej 58, 8500 Grenå
Standpladser:480
Leje af hytter o.l.:29
Info om Grenaa Strand Camping

14. Bøsøre Strand Feriepark

Landsdel:Fyn
Adresse:Bøsørevej 16, 5874 Hesselager
Standpladser:303
Leje af hytter o.l.:63
Info om Bøsøre Strand Feriepark

15. Sannes Familiecamping

Landsdel:Bornholm
Adresse:Melstedvej 39, 3760 Gudhjem
Standpladser:220
Leje af hytter o.l.:45
Info om Sannes Familiecamping

16. Emmerbølle Strand Camping

Landsdel:Langeland
Adresse:Emmerbøllevej 24, 5953 Tranekær
Standpladser:340
Leje af hytter o.l.:61
Info om Emmerbølle Strand Camping

17. Frederikshavn Nordstrand Camping

Landsdel:Nordjylland
Adresse:Apholmenvej 40, 9900 Frederikshavn
Standpladser:310
Leje af hytter o.l.:26
Info om Frederikshavn Nordstrand Camping

18. Drejby Strandcamping

Landsdel:Als, Sønderjylland
Adresse:Kegnæsvej 85, 6470 Sydals
Standpladser:360
Leje af hytter o.l.:40
Info om Drejby Strandcamping

19. CampOne Bøjden Strand

Landsdel:Fyn
Adresse:Bøjdenlandevej 12, 5600 Faaborg
Standpladser:250
Leje af hytter o.l.:37
Info om CampOne Bøjden Strand

20. Kattegat Strand Camping

Landsdel:Nordjylland
Adresse:Dokkedalvej 100, 9560 Hadsund
Standpladser:475
Leje af hytter o.l.:33
Info om Kattegat Strand Camping

Perfekt campingferie
Perfekt campingferie

FAQ om de bedste campingpladser i Danmark

⛺️ Største campingplads i Danmark

Gammelbro Camping er med plads til i alt 970 enheder, den største campingplads i Danmark.

⛺️ Bedste campingplads i Danmark

1. Hvidbjerg Strand Feriepark
2. Camping Aabo
3. Jesperhus Camping
Se listen over de 20 bedste her

⛺️ Campingplads med flest stjerner i Danmark

Hvidbjerg Strand Feriepark er eneste campingplads i Danmark med 6 stjerner.